Välkommen till oss!

Vi som arbetar här har en passion och grundtanke, vi vill bidra till en säkrare och tryggare tillvaro för alla. Därför har vi bestämt oss för att utveckla nya och innovativa produkter som ska skydda dig och dina nära och kära i vardagliga risksituationer.

Många olyckor och personskador sker på grund av att vi vistas i mörkret, utan att synas. Trötthet och okoncentration är andra faktorer, liksom att framföra fordon påverkad av alkohol. Det vill vi förändra och vi kan med stolthet erbjuda enkla och prisvärda lösningar för alla problemområden. Men vi nöjer oss inte med det, utan vi drivs vidare av en omtanke att utveckla än fler bra produkter som kan förbättra olycksstatistiken och rädda liv.

Till stor del har företaget sitt ursprung ur mina egna erfarenheter som brandman i den svenska fjällvärldens karga miljöer och utmanande klimat. Här insåg jag tidigt att många allvarliga olyckssituationer hade kunnat undvikas genom förebyggande åtgärder och aktiva handlingar tillsammans med funktionella och kundvänliga produkter. Med andra ord, med små enkla medel kan var och en av oss göra skillnad. Varför inte börja redan idag med att ge dina nära och kära en Flash, Blinky, Awake eller Alco?

Det gemensamma för alla våra produkter är att de bidrar till att skapa en tryggare och säkrare vardag. Våra produkter finns hos kända aktörer på marknaden som: Apoteket Hjärtat, Apoteksgruppen, Bilia, Folksam, If, Kjell & Company, Life, ÖoB och många lokala välsorterade aktörer.

/Tommy Tegnander, grundare Save Lives Now

Niklas Eriksson

Sverige
+46 70 426 56 02
niklas@savelivesnow.com

Nick Christie

Storbritannien, USA
+44 7739 487 571
nick@jump7.co.uk

Per Runchel

Danmark
+45 2271 4630
runchel@live.dk

Ismo Karjalainen

Finland, Baltikum
+358 400 400535
ismo@savelivesnow.com

Eduard Masser

Österrike, Tyskland
+43 664 340 15 63
eduard.masser@kabsi.at

Tommy Tegnander

Övriga marknader
+46 70 565 60 28
tommy@savelivesnow.com